پیکز موزیک | دانلود آهنگ


گروه ورزشی: پس از ویتنام، تیم ملی فوتبال چین هم با پیروزی مقابل تایلند به مرحله یک چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ صعود کرد.

تیم‌های ملی فوتبال چین و تایلند از ساعت ۱۷:۳۰ امروز (یکشنبه) در چارچوب مرحله یک هشتم نهایی هفدهمین دوره مسابقات فوتبال جام ملت‌های آسیا، در ورزشگاه هزاع بن زاید شهر العین به مصاف هم رفتند که این دیدار با نتیجه ۲ بر یک به سود تیم چین به پایان رسید. در این دیدار سوپاچای جایدد در دقیقه ۳۱، ابتدا تیم تایلند را پیش انداخت، اما در نیمه دوم ژانو ژی در دقیقه ۶۷ و ژانو لین در دقیقه ۷۰ از روی نقطه پنالتی دو گل تیم چین را به ثمر رساندند تا شاگردان لیپی به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات راه پیدا کنند. محمد عبدالله قضاوت این بازی را بر عهده داشت. او در این دیدار به سیتیفان پوانگچان، تانابون کسارات و جایدد از تیم تایلند و لینپنگ ژانگ، ژی وو و شی کی از تیم چین کارت زرد نشان داد. تیم چین با پیروزی در این دیدار به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات فوتبال جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ صعود کرد تا در این مرحله از رقابت‌ها به مصاف برنده دیدار ایران – عمان برود. 

 

درباره : موزیک

زهره آقایانی در یادداشتی برای پیکز موزیک نوشت:

اگر ما مشکلات داخلی را حل کنیم یا حداقل از زهرشان بکاهیم، ازخارج خسارت مهمی متوجه کشورمان نمی‌شود. آنچنان که معضلات داخلی از عمق و در عمق خسارت ساز و بعضا فاجعه آفرین است هیچ عامل خارجی نمی‌تواند تا این حد خطر آفرین باشد.

از زاویه دیگر وجود همین ناهنجاری‌ها، عقب ماندگی‌ها، جهل‌ها و خودسری‌هاست که بیگانگان را امیدوار به تزاحم می‌کند و امکان اثر بخشی اقداماتشان را بوجود می‌آورد.

جرقه نا آرامی‌های دی ماه سال گذشته که از نظر بسیاری از صاحب نظران ترامپ را به خروج از برجام ترغیب کرد گویا از سوی مخالفان دولت کلید خورد ولی با سرعت سمت و سوی دیگری پیدا کرد و خسارات عظیمی به بار آورد. حمله به سفارت عربستان که از آن به سادگی عبور شد ولی بهترین بهانه برای آل سعود جهت دشمنی و جلب حمایت ایران ستیزان را فراهم کرد، انبوه حمله‌های لفظی و تضعیف عملی برجامی که می‌رفت تا ستم تحریم‌ها را برای همیشه از سرکشورمان باز کند و اقتصادمان رونقی بگیرد… تنها گوشه‌هایی از نمودهای مشکلات داخلی هستند که جبهه و استحکام داخلی را سست می‌کند.

مشکل اصلی این است که متاسفانه تعریف مشخص و قابل قبول از سوی همه جناح‌های سیاسی کشور پیرامون منافع ملی وجود ندارد و برخی هم تا حدودی آن را قبول ندارند! عده‌ای منافع ملی را فرع بر منافع ایدئولوژی می‌دانند یا لااقل آن را هم رستا نمی‌دانند و برهمین اساس اگر گاهی سخن و رفتارشان منافع ملی را مخدوش سازد از آن دوری نمی‌کنند و مفتخرند که رفتاری انقلابی دارند!

راستی مرزهای منافع ملی کجا هستند و چه کسانی حق عبور از این مرزها را برای خود قائلند و چه کسی باید از منافع کشور در داخل دفاع کند؟

آیا در آزادترین کشورهای جهان پذیرفته است که کسی علناً وزارتخارجه را تهدید به اشغال کند و آب از آب هم تکان نخورد؟

درست است که فکر و قلم تهدید کننده به خودی خود اهمیتی ندارد و می‌توان چنین توییت‌هایی را ناشی از اوهام و آزادی بی حد و حصر چنین افرادی دانست و احتمال داد که برای ایجاد التهاب آن هم در مهمترین حوزه‌های دولتی انتفاعی می‌برند ولی مشکل آنجاست که متاسفانه چنین افراد سطحی نگری پشتیبانی می‌شوند و بعضاً اجازه پیدا می‌کنند که ذهنیات خطرناک خود را از گفتن و نوشتن فراتر ببرند.

امثال او سرخوشند که با انبوه گفتن‌ها و نوشتن‌ها و عمل کردن‌ها سیاست‌های دولت را به چالش کشیده و به سهم خود تا توانسته‌اند برجام را تضعیف کرده‌اند. البته کسی هم مدعی آنان نمی‌شود که نتیجه عملی و نهایی اقداماتشان به تیز شدن تحریم‌ها منجر شده است و فعلا محرومانی شکنجه اقتصادی می‌شوند که امثال ایشان پز دفاع از آنها را می‌دهند و برایشان مرتب سینه می‌زنند.

فعلاً مشکلات اصلی ما همین مسائل هستند و اگر کشور از درون تهدید می‌شود و نمی‌تواند تمام قامت جلوی فشارهای بیگانگان بایستد و از طرق معقول و کارشناسانه و با کمترین هزینه‌ها دوران سخت کنونی را از سر بگذراند بواسطه همین فضای مخدوشی است که عده‌ای دائماً تنورش را شعله‌ور نگه می‌دارند.

جالب آنجا است که در حال حاضر آمریکایی که از تمام ظرفیت خود برای فشار علیه ایران استفاده می‌کند درگیر مشکلات شدید داخلی و سیاسی است و اگر مردم ما امید دارند که از این طریق کیدشان به خودشان بازگردد باید در دل هراسان باشند که غضنفرهای حمایت شده داخلی با سخن‌ها و اعمال خود ناگهان همه جناح‌های آمریکایی را متوجه ایران کنند و هدیه بزرگی به ترامپ ارزانی بدارند.

مسلماً اگر در داخل کشور برای اختلافات خود سقفی در نظر بگیریم و برای تضعیف دولت و خصوصاً وزارتخارجه که فعلاً جلودار حرکت کشور است ملاحظات ملی و میهنی را هم لحاظ کنیم امکان مقابله با تحریم‌های آمریکا وجود دارد وبا صبر و حوصله و متانت و سخت کوشی و همکاری و همدلی خواهیم توانست از گردنه‌های سخت پیشرو عبور کنیم.

افراطیون جناح‌ها گوشی برای شنیدن سخنان ناصحانه ندارند ولی در این شرایط خطیر با موضع گیری عقلا و خردمندان همه گروه‌ها و جریان‌های سیاسی می‌شود تهدیدها و خطرهای داخلی و خارجی را به حداقل رساند. مسلماً عقلای اصولگرا هم نسبت به افراط‌های خسارت بار برای امنیت ملی موضع دارند و بعید است که از آن حمایت کنند، پس چرا سکوت می‌کنند و اعلام نمی‌فرمایند که تهدید ارکان رسمی نظام خصوصاً در شرایط کنونی فقط از ذهن‌های بیمار و اوهام خود سیاستمدار بین بر می‌آید؟

انتهای پیام

درباره : موزیک

“سبزینه” نوشت: توسعه کشت گیاهان دارویی را می‌توان یکی از مهم‌ترین عرصه‌های اقتصادی و اولویت‌های اساسی در ایجاد اشتغال مولد و پایدار قلمداد کرد. گیاهانی که غالباً با نیاز آبی کم و صرفه اقتصادی زیاد (به‌نسبت سایر محصولات زراعی) شناخته می‌شوند و افزون‌بر اهداف دارویی، بدون این‌که بر کالری غذاها بیفزاید برای بهبود عطر و طعم غذاهای مختلف نیز به‌کار می‌رود؛ اما در حقیقت داروهای گیاهی هزاران سال است که برای درمان بیماری‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند و توانایی‌های بهبودی و ترمیمی آن‌ها چشمگیر و شناخته شده است.

در این رابطه صادق صدقگو، پژوهشگر حوزه برنامه‌ریزی و توسعه، در گفت‌وگو با «سبزینه» (روزنامه تخصصی کشاروزی، منابع طبیعی و محیط زیست کشور)، با بیان این‌که کشور ما از نظر تنوع اقلیم آب و هوایی دارای ۱۱ اقلیم از ۱۳ اقلیم شناخته شده جهانی است، گفت: ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های عظیمی در حوزه کشت گیاهان دارویی در کشور وجود دارد. پژوهشگران حوزه تولیدات گیاهی، نه‌تنها تنوع گونه‌های گیاهی کشورمان را حداقل دوبرابر قاره اروپا می‌دانند که ایران را خاستگاه اصلی بسیاری از گونه‌های مهم ازجمله گل‌محمدی، زعفران، باریجه، آنغوزه و شیرین‌بیان می‌‌شناسند. تحقیقات آنان نشان داده است که از ۴۲۲ هزار گونه گیاهی جهان، حدود هشت‌هزار گونه گیاهی در کشور ما موجود است که بیش از دوهزار و ۳۰۰ گونه دارای خواص دارویی، عطری، ادویه‌ای، آرایشی و بهداشتی هستند و یک‌هزار و ۷۲۸ گونه نیز، گیاهان بومی ایران بوده و فقط در این سرزمین می‌رویند؛ اما متأسفانه تاکنون تنها روی کم‌تر از پنج‌درصد آن‌ها به‌صورت جدی سرمایه‌گذاری شده است؛ این درحالی است که براساس آمار، اﻳﺮان در تولید و ﺻﺎدرات زﻳﺮه ﺳﺒﺰ، زﻋﻔﺮان، ﺗﺨﻢ ﮔﺸﻨﻴﺰ، ﺻﻤﻎﻫﺎ و ﺷﻴﺮه و ﻋﺼﺎره ﻧﺒﺎﺗﻲ دارای ﻣﺰﻳﺖ رﻗﺎﺑﺘﻲ اﺳﺖ و می‌توان روی آویشن شیرازی، زیره سیاه، موسیر، گل‌گاو زبان، زیره‌سبز، حنا و وسمه نیز به‌صورت ویژه سرمایه‌گذاری کرد. این کارشناس بخش کشاورزی با بیان این‌که این مزیت رقابتی و ظرفیت مغفول مانده در ایران قابل احیاء و توسعه است، عنوان کرد: این ظرفیت می‌تواند در افزایش تولید ناخالص ملی و همچنین ایجاد فرصت‌های شغلی، توسعه و بهبود صادرات غیرنفتی مؤثر باشد و گامی مهم در راستای تقویت اقتصاد خانوارهای روستایی قلمداد شود. بر این اساس توسعه کشت ﮔﻴﺎﻫﺎن داروﻳﻲ ﺟﺰو اوﻟﻮﻳﺖﻫﺎی اﺳﺎﺳﻲ و ﺑﻨﻴﺎدین (اولویت دوم) در ﻃﺮحﻫﺎی ﻣﻠﻲ وزارت ﺟﻬﺎد ﻛﺸﺎورزی محسوب می‌شود که در ﺳﻨﺪ ﻣﻠﻲ ﮔﻴﺎﻫﺎن داروﻳﻲ و ﻃﺐ ﺳﻨﺘﻲ نیز ﻣﻘﺮر ﺷﺪه اﺳﺖ ﻛﻪ ﺳﻄﺢ زﻳﺮﻛﺸﺖ ﮔﻴﺎﻫﺎن داروﻳﻲ در اﻓﻖ ۱۴۰۴ ﺑﻪ ۵۰۰ ﻫﺰار ﻫﻜﺘﺎر اﻓﺰاﻳﺶ ﻳﺎﺑﺪ.

ایران در رتبه شانزدهم صادرات جهانی قرار دارد

صدقگو با تأکید بر این که در ﺳﺎل ۲۰۱۶، ارزش ﺻﺎدرات ﮔﻴﺎﻫﺎن داروﻳﻲ و ﻓﺮآوردهﻫﺎی آن ﺑﺮاﺑﺮ ۱۷/۴ ﻣﻴﻠﻴﺎرد دﻻر و ارزش واردات آن برابر ۱۸ میلیارد دلار بوده است، تصریح کرد: متوسط نرخ رشد ﺳﺎﻻﻧﻪ ارزش ﺻﺎدرات و واردات ﮔﻴﺎﻫﺎن داروﻳﻲ و فرآورده‌های آن در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۶ ﺑﺮاﺑﺮ شش‌درﺻﺪ ﺑﻮده اﺳﺖ و ﻋﻤﺪهﺗﺮﻳﻦ ﺻﺎدرﻛﻨﻨﺪه ﮔﻴﺎﻫﺎن داروﻳﻲ و ﻓﺮآوردهﻫﺎی آن در ﺟﻬﺎن ﻛﺸﻮرﻫﺎی ﻫﻨﺪ، ﭼﻴﻦ، آﻣﺮﻳﻜﺎ، آﻟﻤﺎن و ﻓﺮاﻧﺴﻪ هستند. ﻛﺸﻮر اﻳﺮان ﻧﻴﺰ ﺑﺎ ﺳﻬﻤﻲ ﺑﺮاﺑﺮ یک‌درﺻﺪ ارزش و ﻣﻘﺪار ﺻﺎدرات ﺟﻬﺎﻧﻲ در رﺗﺒﻪ ﺷﺎﻧﺰدﻫﻢ ﻗﺮار دارد. ﻋﻤﺪهﺗﺮﻳﻦ ﻛﺸﻮرﻫﺎی واردﻛﻨﻨﺪه ﮔﻴﺎﻫﺎن داروﻳﻲ و ﻓﺮآوردهﻫﺎی آن در ﺟﻬﺎن آﻣﺮﻳﻜﺎ، آﻟﻤﺎن، ژاﭘﻦ، ﻓﺮاﻧﺴﻪ و اﻧﮕﻠﺴﺘﺎن هستند که ﺳﻬﻢ اﻳﺮان نیز از ارزش واردات ﺟﻬﺎﻧﻲ ﺑﺮاﺑﺮ ۴/۰ درﺻﺪ و در رﺗﺒﻪ ﭼﻬﻞ‌وﻳﻜﻢ ﻗﺮار دارد. ﻣﻘﺎﻳﺴﻪ ﻣﻘﺎم و ﺳﻬﻢ ﻛﺸﻮر اﻳﺮان از ارزش ﺻﺎدرات و واردات ﺟﻬﺎﻧﻲ ﻧﺸﺎن ﻣﻲدﻫﺪ ﻛﻪ ﺟﺎﻳﮕﺎه ﺻﺎدراﺗﻲ ﮔﻴﺎﻫﺎن داروﻳﻲ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ واردات آن ﺑﺴﻴﺎر ﺑﻬﺘﺮ ﺑﻮده و ﺑﺎ اﺗﺨﺎذ اﺳﺘﺮاﺗﮋی‌های ﺻﺤﻴﺢ و ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻣﻲﺗﻮان رﺗﺒﻪ ﺻﺎدراﺗﻲ ﻛﺸﻮر را در ﺟﻬﺎن ﺑﻬﺒﻮد ﺑﺨﺸﻴﺪ. نکته حائز اهمیت دیگر در این آمارها آن اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺴﻴﺎری از ﻛﺸﻮرﻫﺎی ﺻﺎدرﻛﻨﻨﺪه، ﺧﻮد ﺟﺰو ﻛﺸﻮرﻫﺎی ﻋﻤﺪه واردﻛﻨﻨﺪه ﻧﻴﺰ هستند که بیان‌کننده اهمیت مصرف آن‌هاست.

صادرات گیاهان دارویی در ۸ ماهه نخست سال ۳۰۰ میلیون دلار است

وی با بیان این‌که براساس اعلام مجری طرح ملی گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی، ۱۹۵ هزار هکتار از اراضی کشور زیرکشت گیاهان دارویی است، افزود: به گفته حسین زینلی، مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی، ارزش صادرات گیاهان دارویی از کشور طی سال گذشته ۴۵۰ میلیون دلار و میزان واردات نیز حدود ۱۵۰ میلیون دلار بوده است و صادرات هشت‌ماهه نخست سال جاری نیز برابر ۳۰۰ میلیون دلار اعلام شده است. حسین زینلی پیش‌بینی کرده است که تا پایان برنامه ششم توسعه، میزان سطح زیرکشت گیاهان دارویی کشور به ۲۵۰ هزار هکتار افزایش یافته و میزان صادرات گیاهان دارویی نیز به ۵/۱ میلیارد دلار در سال افزایش پیدا کند. زینلی اولویت اصلی وزارت جهاد کشاورزی را توسعه کشت ۲۰ نوع گونه گیاه دارویی بومی کشور اعلام کرده و گفته است که زعفران، گل‌محمدی، آویشن شیرازی، موسیر، باریجه، آنغوزه، کرفس کوهی، گل گاوزبان، شیرین‌بیان، رازیانه، انواع زیره، تخم‌شربتی و سیاه‌دانه ازجمله این گیاهان هستند. او همچنین براساس این‌که سالانه حدود سه‌هزار و ۵۰۰ تن گیاه دارویی از جنگل‌ها و مراتع کشور برداشت می‌شود، برنامه‌ریزی و تحقیقات برای قابلیت زراعی‌سازی و کشت برخی از این گیاهان دارویی خودرو و وحشی را از دیگر اولویت‌های این مرکز اعلام کرد. این پژوهشگر حوزه برنامه‌ریزی و توسعه ادامه داد: عدم فسادپذیری سریع، عدم ایجاد ضایعات در مراحل برداشت تا حمل‌وفروش، مدیریت‌پذیری در توزیع و نگهداری در اثر بسته‌بندی آسان، امکان نگهداری بدون بهره‌گیری از تجهیزات انجماد، عدم نیاز به حمل با ماشین‌آلات مجهز به دستگاه‌های برودتی و در نهایت سهولت در فرآوری و تبدیل‌پذیری برای ماندگاری بالا را می‌توان تنها بخشی از قابلیت‌ها و ظرفیت‌های گیاهان دارویی دانست. بر این اساس می‌توان ادعا کرد که نگرش اقتصادی عاملی مهم بر ارتقای سطح کیفی و رشد کمی (در راستای افزایش بهره‌وری از منابع آبی و خاکی و توسعه کشت محصولات با نیاز آبی‌کم و ارزش اقتصادی بیش‌تر) محسوب می‌شود. از این رو حرکت برمبنای دانش کشاورزی و حضور اقتصاد دانش‌بنیان در این حوزه زمینه‌ساز تولید ثروت و اشتغال است. دانش در عصر جدید اقتصادی، منبع اصلی ثروت است و ثروت نیز رکن اصلی در ایجاد اشتغال پایدار به‌شمار می‌رود. در این راستا، دانش را می‌توان عامل اصلی برای تولید اقتصادی و این دوره را نیز عصر دانش نامید. در عصر دانش، نظام‌های اقتصادی از اقتصاد منابع ‌بنیان فاصله گرفته و به اقتصاد دانش‌‌بنیان نزدیک شده است، به‌همین سبب اقتصاد دانش‌بنیان به‌عنوان یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی می‌تواند با استفاده از دانش و خلاقیت نخبگان و فراهم آوردن محیطی مناسب برای برنامه‌ریزی و نوآوری، راهگشای بسیاری از مسائل امروز جامعه شود.

تولید ۹۴ درصد زعفران دنیا در ایران

وی با اشاره به سخنان رئیس مؤسسه اصلاح بذر وزارت جهاد کشاورزی گفت: مدتی پیش رئیس مؤسسه اصلاح بذر وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به این نکته که گیاه دارویی «زعفران» بالاترین سطح زیرکشت را در گیاهان دارویی کشورمان به خود اختصاص داده است، اعلام کرده بود که زعفران در ۱۰۷ هزار هکتار از اراضی کشور با متوسط عملکرد سه‌کیلوگرم در هکتار کشت می‌شود؛ درحالی‌که کشاورزان اسپانیا ۱۵ کیلوگرم در هر هکتار برداشت می‌کند. وی در سخنان خود با اشاره به این‌که کشاورزانی که در کشورمان از روش‌های عملی و تحقیقاتی استفاده کرده‌اند دارای متوسط برداشت ۱۲ کیلوگرم در هکتار هستند، گفته بود بیش از ۹۴ درصد زعفران دنیا در ایران تولید می‌شود؛ اما تنها ۳۰۰ میلیون دلار گردش مالی این محصول در ایران است که در صورت بهره‌گیری از اقتصاد دانش‌بنیان و بخش دارویی این محصول سالانه می‌توان ۲/۸ میلیارد دلار درآمدزایی برای کشور ایجاد کرد. صدقگو افزود: این سخن رئیس مؤسسه اصلاح بذر وزارت جهاد کشاورزی را می‌توان در راستای برنامه کلان وزارت جهاد کشاورزی در راستای تقویت توان داخلی کشور به‌خصوص در فرآوری محصولات کشاورزی تلقی کرد. برنامه‌ای که درپی آن است تا با استقرار تکنولوژی فرآوری، از صادرات خام آن‌ها جلوگیری کرده و ارزش افزوده بیش‌تری را برای بخش کشاورزی و صنایع وابسته به آن ایجاد کند و از طرفی برمبنای سخنان وزیر محترم جهاد کشاورزی با استقرار و توسعه این صنایع در کنار مراکز تولید در روستاها موجبات اشتغال‌زایی برای جوانان و فرزندان روستاییان فراهم شود؛ به‌عنوان مثال سطح زیرکشت گل‌محمدی در کشور حدود ۲۰ هزار هکتار است و کشور بلغارستان پس از ایران، دومین کشور پرورش‌دهنده گل‌محمدی با دوهزار هکتار گل‌محمدی است؛ ولی این کشور توانسته است به‌جای تولید سنتی گلاب با سرمایه‌گذاری در زمینه تولید اسانس، بازار جهانی این محصول و فرآورده‌های آن را در دست بگیرد. ﻗﻴﻤﺖ ﺻﺎدراﺗﻲ اﺳﺎﻧﺲ ﮔﻞ‌ﻣﺤﻤﺪی در ﺳال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵ ﺑﻪ‌ﻃﻮر ﻣﻴﺎﻧﮕﻴﻦ ﺑﺮاﺑﺮ سه‌هزار و ۲۱۱ دﻻر ﺑﻪ‌ازای ﻫﺮ ﻛﻴﻠﻮﮔﺮم و ﻣﺘﻮﺳﻂ ﻗﻴﻤﺖ صادراتی گل‌محمدی (خشک و تازه) در دوره مشابه ۱۴ دلار به‌ازای هر کیلوگرم بوده است یا مثلاً با وجود این‌که کشور ما طی هشت‌ماهه نخست سال جاری ۲۵۲ میلیون دلار صادرات زعفران داشته است؛ اما اﺳﭙﺎﻧﻴﺎ ۹۵ درﺻﺪ زﻋﻔﺮان ﺻﺎدراﺗﻲ ﺧﻮد را از ﻛﺸﻮر اﻳﺮان وارد می‌کند و پس از بسته‌بندی با کیفیت برمبنای استانداردهای بین‌المللی و سلیقه بازار جهانی ﻣﺠﺪداً ﺻﺎدر ﻣﻲﻛﻨﺪ و از این رو ﻳﻚ رﻗﻴﺐ ﺟﺪی ﺑﺮای اﻳﺮان ﻣﺤﺴﻮب ﻣﻲﺷﻮد.

توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی عامل اساسی در تکمیل زنجیره تولید

وی توسعه و تقویت واحدهای صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش کشاورزی را به‌عنوان عاملی اساسی در تکمیل زنجیره تولید و تحقق شعار محوری «از مزرعه تا سفره» دانست و افزود: علاوه‌بر فرآوری گیاهان دارویی می‌توان تولید داروهایی برپایه این گیاهان (داروهای گیاهی) تولید کنند. وی در ادامه به سخنان دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری اشاره کرد و ادامه داد: دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تعداد داروهای گیاهی ثبت شده در فهرست رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دهه دوم انقلاب را تنها ۱۳۸ قلم دارو اعلام می‌کند که این تعداد در سال ۱۳۹۱ به ۹۳۸ قلم دارو رسیده و تا مردادماه سال ۹۵ با رشد ۱۰۰ درصدی به یک‌هزار و ۷۱۳  قلم داروی گیاهی افزایش یافته است. حسین عصاره همچنین سیر صعودی ظرفیت اسمی تولید این داروهای گیاهی را که به‌صورت قرص، کرم، شربت و کپسول عرضه می‌شود از ۳۰۰ میلیون در سال ۹۲ به ۵۷۰ میلیون عدد در سال ۹۴ اعلام می‌کند و افزایش تعداد داروها و فرآورده‌های طب سنتی را نیز از ۱۲۱ قلم در سال ۹۱ به ۷۴۶ قلم دارو تا مرداد ۹۵ دانسته و ضمن اشاره به افزایش ۵/۲ درصدی سهم سرانه مصرف داروهای گیاهی در داروخانه‌ها، روند افزایش سطح زیرکشت برخی از گیاهان دارویی ازجمله زعفران، خانواده نعناعیان و چتریان، زرشک و گل‌محمدی در چهارسال اخیر را ۴/۴۱ درصد اعلام می‌کند و بعد از زعفران نیز زیره‌ها، رازیانه، موسیر، گل‌محمدی، گشنیز و شیرین‌بیان نیز بیش‌ترین سطح زیر کشت و صادرات را به خود اختصاص دادند.

 

توسعه گیاهان دارویی و کاهش سرانه مصرف داروهای شیمیایی

صدقگو با بیان این‌که ترویج، کشت و تولید گیاهان دارویی، علاوه‌بر مزایایی که ذکر شد، می‌تواند به‌عنوان یکی از راهکارهای عملیاتی و در دسترس برای رسیدن به هدف کاهش سرانه مصرف داروهای شیمیایی نیز تلقی شود، ادامه داد: گیاهان دارویی در بسیاری از موارد به‌راحتی قابلیت جایگزینی با داروهای شیمیایی را دارند و در عین حال تقریباً هیچ یک از عوارض و به تعبیری مضرات داروهای شیمیایی را ندارند و در عین حال می‌توانند در درمان بسیاری از بیماری‌ها مؤثرتر نیز عمل کنند. همین عوامل و مزایا باعث شده بسیاری از کشورها ازجمله کشورهای اروپایی در کشت، تولید و فرآوری گیاهان دارویی از یکدیگر پیشی بگیرند و به‌تبع آن ‌در کنار درآمد سرشار ارزی از این طریق، سرانه مصرف گیاهان دارویی در کشور خود به‌جای داروهای شیمیایی را به طرز چشمگیر افزایش دهند.

 

مصرف ۷۵ درصدی مردم کشورهای در حال توسعه از گیاهان دارویی

وی با تأکید بر این‌که آمار سازمان‌ بهداشت جهانی گویای این است که بیش از ۷۵ درصد مردم کشورهای در حال توسعه نیازهای اولیه بهداشتی و درمانی خود را با استفاده از گیاهان دارویی و مواد طبیعی مرتفع می‌کنند، تصریح کرد: در سال‌های اخیر استفاده از داروهای گیاهی و سنتی در کشورهای صنعتی و توسعه‌یافته نیز به‌شکل چشم‌گیری افزایش‌یافته است؛ به‌عنوان نمونه براساس اعلام رسمی این سازمان در حال حاضر میزان تجویز داروهای گیاهی در آلمان ۷۷ درصد، در بلژیک‌ و فرانسه ۷۵ درصد و در انگلستان ۷۴ درصد است.

درآمد آلمان از گیاهان دارویی برابر درآمد نفتی ایران در سال ۹۶

پژوهشگر حوزه برنامه‌ریزی و توسعه با بیان این‌که با بررسی وضعیت اقلیمی و تأمل بر آمارهای دیگری از کشور آلمان، می‌توان بهتر بر اهمیت این موضوع پی برد، ادامه داد: آلمان کشوری است که نه‌تنها از هیچ عقبه تاریخی قابل‌اتکایی در حوزه طب سنتی و به‌تبع آن گیاهان دارویی برخوردار نیست، بلکه به‌دلیل سردسیر بودن نیز فاقد هرگونه مزیت نسبی و بالقوه در حوزه کشت و تولید گیاهان دارویی است؛ اما این کشور با تدوین برنامه‌ای دقیق و منسجم و با تمرکز هدفمند بر مقوله گیاهان دارویی توانسته‌ خود را به‌عنوان یکی از کشورهای قطب و قدرتمند در این حوزه و در میان کشورهای اروپایی معرفی کرده و به ثبت برساند. به‌گونه‌ای که در حال حاضر ترند مالی و درآمد ارزی آلمان صرفاً از طریق تولید و فرآوری گیاهان دارویی حدود ۶۰ میلیارد یورو، یعنی تقریباً برابر درآمد ارزی ایران از طریق فروش نفت خام در سال ۱۳۹۶ است. به‌دلیل سیستم گزارش‌دهی صادرات و واردات در گمرک جمهوری اسلامی ایران و همچنین عدم شفافیت و نقایص آماری در گزارش‌های سازمان‌های مسئول نمی‌توان به‌طور دقیق جایگاه ایران را از نظر تجارت خارجی و مقدار صادرات گیاهان دارویی در جهان مشخص کرد؛ اما کشورهای چین، هند، آمریکا و آلمان بازیگران اصلی تولید و تجارت گیاهان دارویی و فرآورده‌های آن در جهان هستند. این کشورها نه‌تنها در تولید گیاهان دارویی، بلکه در صادرات و نیز هم‌زمان در واردات آن جزو کشورهای نخست جهان هستند. این وضعیت نگران‌کننده درحالی است که کشورمان ضمن بهره‌مندی از طب ایرانی‌ـ اسلامی دارای پیشینه‌ای تاریخی و بومی در این زمینه و برخورداری از ذخایر عظیم گیاهان دارویی بومی است. مردم ایران نیز به‌صورت سنتی و فرهنگی که ریشه در تاریخ چند هزار ساله‌شان دارد، تمایل و گرایش عمیقی به‌مصرف گیاهان دارویی داشته و دارند؛ اما علاوه‌بر سهم اندک ایران در تولید و فرآوری گیاهان دارویی به‌نسبت سایر کشورها حتی سهم تجویز داروهای گیاهی در ایران نیز صرفاً سه درصد است؛ در حالی که گیاهان دارویی یک‌سوم داروهای مورد استفاده در جوامع انسانی را به خود اختصاص داده‌ و سهم تجارت جهانی از محصولات گیاهان دارویی حدود ۱۲۴ میلیارد دلار اعلام شده و طبق پیش‌بینی بانک جهانی در سال ۲۰۵۰ به پنج‌هزار میلیارد دلار خواهد رسید؛ اما سهم کشور ما در حال حاضر ۴۴۰ میلیون دلار (۴/۰ درصد سهم تجارت جهانی) است.

تحقیقات و مقالات دانشگاه‌ها و مراکز علمی، عملیاتی و کاربردی نیست

صدقگو ادامه داد: اگرچه ایران در سال ۲۰۱۴ براساس گزارش‌های رسمی یازدهمین کشور جهان پس از کشورهای چین، هند، آمریکا، ژاپن، آلمان، برزیل، کره‌جنوبی، انگلستان، فرانسه، ایتالیا در زمینه پژوهش و ارائه مقالات علمی درباره گیاهان دارویی و فرآورده‌های آن بوده است؛ اما متأسفانه براساس گفته حسین زینلی، مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی، این تحقیقات و مقالات عملیاتی و کاربردی نبوده و تاکنون هیچ کمکی به این مرکز در برنامه‌ریزی، سیاست‌گذاری و اجرا نکرده است.

این ماجرا خود را در آن‌جا بیش‌تر نشان می‌دهد که ایران با وجود پتانسیل‌ها و ظرفیت‌ها بالای خود تاکنون نتوانسته است در بین کشورهای مطرح تولید‌کننده و صادرکننده گیاهان دارویی و فرآورده‌های آن جایگاه ویژه‌ای داشته باشد و در زمینه تجاری‌سازی محصولات خود نیز توفیقی نداشته است. مضاف بر این‌که سرانه مصرف گیاهان دارویی در داخل کشورمان هم حدود یک‌هزار گرم گیاه خشک است که در آمریکا این سرانه مصرف به میزان دوهزار و ۵۰۰ گرم است. با بررسی اجمالی آمار تولید، فرآوری، توزیع داخلی و صادرات گیاهان دارویی و محصولات فرآوری شده آن‌ها، به‌راحتی می‌توان پی‌برد که در حال حاضر، نگاه غالب به این مقوله برمبنای اقتصاد معیشتی شکل گرفته است. اقتصادی که به دور از هرگونه آینده‌نگری و نگاه توسعه‌محور و صرفاً برمبنای ایجاد واحدهای خرد و کوچک و برای تأمین نیازهای داخلی و کالاهای مصرفی زندگی شکل گرفته است. اگر با نگاهی آینده‌پژوهانه و براساس برنامه‌ریزی، این نگاه غالب را به سوی اقتصاد رقابتی سوق دهیم با شناسایی فرصت‌ها و چالش‌های آتی می‌توانیم به‌راحتی بازار رو به توسعه گیاهان دارویی را مدیریت کنیم. وی تأکید کرد: همچنین با زمینه‌سازی‌های اجتماعی و آموزش در عرصه‌های کشت، ترویج پایداری تولید، توسعه فرآوری و بسته‌بندی ﻣﻄﺎﺑﻖ ﺑﺎ ﺳﻠﻴﻘﻪ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺟﻬﺎﻧﻲ، تجاری‌سازی و ﭘﺎﻳﺶ ﻣﺪاوم ﺑﺎزار ﺟﻬﺎﻧﻲ ﮔﻴﺎﻫﺎن داروﻳﻲ و ﻓﺮآوردهﻫﺎی آن و در نهایت افزایش استفاده از گیاهان دارویی و فرآورده‌های آن در داخل کشور و صادرات آن‌ها، ایجاد تحول بزرگ در سه‌حوزه کلان اقتصاد ملی، اشتغال مولد و پایدار و نظام سلامت دست‌یافتنی است. قطع به یقین، تبدیل ایران به قطب تولید و صادرات گیاهان دارویی در سطح جهان به‌هیچ عنوان دور از دسترس نیست و ایران با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها و همچنین عقبه تاریخی و فرهنگی خود در حوزه گیاهان دارویی می‌تواند با بهره‌گیری از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و تدوین برنامه‌ای مدون و حمایت جدی از فعالان این حوزه با سرعتی مضاعف به پیش رود و عقب‌ماندگی خود در رقابت با سایر کشورها جبران کند. از این رهگذر، توسعه اقتصادی بر پایه درآمدهای غیرنفتی و ایجاد اشتغال مولد و پایدار به‌خصوص در مناطق کم‌تر توسعه‌یافته و روستایی (به‌عنوان بخشی از سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی) و همچنین جهشی چشمگیر در شاخصه‌های نظام سلامت عمومی از طریق جایگزینی داروهای گیاهی با داروهای شیمیایی در دسترس خواهد بود.

انتهای پیام

درباره : موزیک

علی مطهری می‌گوید:  آقای صادق لاریجانی در مجموع آدم معقولی است و تندروی های آقای جتنی را ندارد. حتی در همین مجمع تشخیص مصلحت می‌تواند با روشی که آقای محسن رضایی شروع کرده است که به نوعی ورود در قانونگذاری و تبدیل مجمع به شورای نگهبان دوم یا مجلس سناست مخالف باشد و از این نظر باعث اصلاح این موضوع شود.

سالهاست که از زیر سایه فرزند شهید مطهری بودن بیرون آمده و یک سیاستمدار محبوب و البته جنجالی شده است، او که ورودش به سیاست با حضور در پارلمان همراه شد حالا دیگر «علیِ مطهریِ سیاستِ ایران» شده است و حتی گاه و بیگاه نامش در زمره کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری یا وزارت هم قرار گرفته است.

«صراحت لهجه» اما همان شاخصه ویژه علی مطهری است که برایش کم دردسرساز نشده است اما گویی او قرارش در سیاست ورزی را بر همین صریح بودن گذاشته است. آنچنان که ابایی ندارد با اظهارنظرهای سیاسی‌اش راست گرایان را منتقد خود کند و با موضع گیری هایش در حوزه فرهنگی چپ گرایان را متعجب و گاهی گلایه مند کند.

با او در آستانه سالگرد درگذشت آیت الله هاشمی و یک روز بعد از صدور حکم ریاست ایت الله آملی لاریجانی بر مجمع تشخیص مصلحت در دفترش در پارلمان به گفتگو نشستیم، دفتری که سالها در اختیار محمدرضا باهنر بوده و حالا مطهری نایب رئیس مجلس بر صندلی آن تکیه زده است.

او برایمان از اعتدالگرایی و هوش آیت الله هاشمی گفت، از دلیل نقدهایش به دولت سازندگی و حمایت از آیت الله در انتخابات سال ۹۲٫ از مصلحت سنجی های آیت الله و راهکارهایش در سال ۸۸ که باید جدی گرفته می شد.

از مطهری که بارها و بارها رئیس قوه قضاییه را مورد نقد قرار داده درباره حضور آیت الله آملی لاریجانی در راس مجمع تشخیص پرسیدیم، پاسخ او جالب بود و متفاوت. از نگاه مطهری آملی لاریجانی چهره ایست معقول که می تواند مجمع تشخیص را در مسیر درست خود قرار دهد. البته او این را هم گفت که حضور همزمان آملی لاریجانی در ریاست قوه قضاییه و عضویت در جمع فقهای شورای نگهبان خلاف قانون اساسی است. نایب رئیس مجلس کنایه ای هم به محسن رضایی زد و گفت رویه غلط این روزهای مجمع نتیجه تحریف های او از وظایف مجمع است.

مطهری همچنان از تفسیرهای غلط از اصل «ولایت فقیه» گلایه دارد و معتقد است نظرات مخالف باید بیان شوند، او حتی نحوه نظارت مجلس خبرگان را هم زیر سوال می برد و می گوید اعضای مجلس خبرگان به جای نظارت بر رهبری به دنبال صیانت از رهبری هستند اما مگر رهبری نیاز به صیانت دارد؟

مشروح گفتگو با علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی که به مناسبت ساخت مستندی درباره آیت الله هاشمی صورت گرفته است را در ادامه مطالعه فرمایید؛

****

*آقای مطهری! نام شما در فضای رسانه به نوعی با نقدهایی که در دهه ۷۰ به عملکرد دولت سازندگی داشتید مطرح شد. بعدها این نقدها که عمدتا فرهنگی هم بودند در دولت آقای خاتمی پررنگ تر شد. اما همین علی مطهری در طول زمان به نقطه ای می رسد که در سال ۹۲ با این جمله که «اگر هاشمی بیاید، مشکلات حل می شود» تیتر یک رسانه‌ها می شود. این شیفت کردن در طول زمان نتیجه تغییر شما و نگاه سیاسی تان است یا نتیجه تغییر آیت الله هاشمی در طول زمان؟

اگر انسان در یک موردی نقد داشته باشد به این معنی نیست که آن شخص را به طور کامل طرد می کند. ممکن است آن فرد نقاط مثبتی داشته باشد که برای جای دیگری یا شرایط دیگری مناسب باشد. اینکه بگوییم اگر کسی را نقد کردیم تا آخر عمر باید همین طور نقد کنیم، یا اگر کسی را تمجید و تعریف کردیم تا آخر عمر باید تمجید کنیم، نگاه درستی نیست. اصلا ممکن است یک جنبه و یک بعد کسی را نقد کنیم اما جنبه های دیگرش را تعریف و تمجید کنیم. لذا هر کدام در جای خودش واقع شده و هیچ منافاتی باهم ندارد.

در دولت احمدی نژاد خیلی آیت الله هاشمی را تخریب کردند

در دوره آقای هاشمی تحمل نقد یک مقدار کم بود و به این انتقاد داشتیم. یا برخی نزدیکانشان در بعضی مناصب اقتصادی وارد شدند که این را صلاح نمی دانستیم و می گفتیم هر مقدار هم که پاکدست باشند بالاخره برایشان حرف درمی‌آورند. بعد از این دوران و در دولت های نهم و دهم به مدت هشت سال خیلی آیت‌الله هاشمی را تخریب کردند و یک جاهایی لازم بود که از ایشان دفاع کنیم. ایشان مظلوم واقع شده بود و ما از ایشان دفاع می کردیم.

روحانیون حتی المقدور نباید پست اجرایی بگیرند مگر اضطرارا

در سال ۹۲ احساس ما این بود که آقای هاشمی به خاطر تجربه و نگاه درست اقتصادی و سیاسی و مدیریتی که داشت، گزینه خوبی است که کشور را از آن وضعیت بیرون بیاورد. اگرچه نظر کلی من این است که روحانیون حتی المقدور پست‌های اجرایی را اشغال نکنند مگر اضطراراً.

*یعنی همان نگاه شهید آیت الله مطهری.

بله این هم نگاه شخص شهید مطهری است که روحانیون پست های اجرایی را نگیرند و کار خودشان را انجام دهند. این نظر ما بوده و به هر حال اینها هیچ منافاتی با هم ندارد.

ممکن است آقای هاشمی در طول زمان تغییر کرده باشد

*شما قائل به این نیستید که آقای هاشمی در طول زمان تغییر کردند؟

تغییر؟ بله ممکن است تا حدودی تغییر کرده باشند. معتقدم ایشان بعد از دوره ریاست جمهوری چون از بیرون به حکومت نگاه می کردند و با مردم و گروه های سیاسی بیرون از حکومت تماس بیشتری داشتند، متوجه خیلی از اشکالات نظام در حوزه آزادی بیان و نوع برخورد با منتقدان شدند. به همین دلیل گاهی حرف مردم را می گفتند و از حقوق منتقدان دفاع می کردند. این هم البته طبیعی است، بالاخره ایشان از ابتدای انقلاب در گرماگرم کارهای اجرایی بوده، از زمان پیروزی تا دوره جنگ و بعد دوره ریاست جمهوری خود ایشان و دوران ریاستشان بر مجمع تشخیص مصلحت و مسئولیت های مختلفی که داشتند او را درگیر مشغله های زیادی کرده بود. اما شاید بعد از دوره ریاست جمهوری تا حدودی فراغت و تماس بیشتری با مردم و گروه های اجتماعی و سیاسی داشت و طبعا متوجه خیلی از مشکلات شدند. بنابراین در مواقع زیادی شاهد بودیم که از حقوق مردم دفاع کردند. در حوادث سال ۸۸ هم دیدید که ایشان یکطرفه به میدان نرفت و جانب حقوق مردم را هم داشت.

آیت الله هاشمی خیلی زود خواست جامعه را متوجه می شد

*آقای مطهری! جریانات چپ و راست در طول زمان چرخش هایی نسبت به آقای هاشمی داشتنند، یک دوره راستی‌ها به او نزدیک می شدند یک دوره چپی‌ها، این چرخش های سیاسی را فرصت طلبی جریانات سیاسی از یک شخصیت سیاسی که نفوذ، قدرت و کاریزمای زیادی در فضای سیاسی داشت می‌دانید یا فکر می‌کنید آقای هاشمی یک شخصیت جامع الاطرافی داشت که می‌توانست طیف های مختلف سیاسی را به خودش نزدیک کند؟

آیت الله هاشمی یک شخصیت موثر و تاثیرگذار در فضای سیاسی کشور بود، طبعا احزاب و گروه های سیاسی که به دنبال تصاحب قدرت هستند، می خواستند از قدرت و نیروی ایشان استفاده کنند لذا به ایشان نزدیک می شدند. از طرفی هوش خودشان هم موثر بود. ایشان خیلی زود خواست جامعه را متوجه می شد و در جاهایی که لازم بود در سیاست ها چرخشی ایجاد شود، این کار را انجام می داد. به همین دلیل دیدید که تا پایان ایشان مورد توجه مردم بود. هر کسی که آدم موثری در فضای سیاسی و اجتماعی کشور باشد، همین حالت را پیدا می کند، یعنی گروه ها و افراد سیاسی سعی می کنند خودشان را به او نزدیک کنند.

*اشاره ای داشتید به اینکه آقای هاشمی بعد از دوران سمت های اجرایی به مردم نزدیک تر شد و مردمی‌تر شد، نکته‌ای که چند وقتی است اتفاقا مورد نقد قرار می گیرد و حالت هشدارگونه هم پیدا کرده است فاصله بین روحانیت و مردم است. برخی معتقدند که روحانیون از وقتی وارد سیاست شدند بُعد مردمی بودن آنها کمرنگ شده است، فاصله بین مردم و روحانیت زیاد شده است. به عنوان یک عضو خانواده روحانی، این دیوارکشی ها و فاصله‌ها بین مردم و روحانیت را چقدر نگران کننده می دانید و چقدر در دور شدن روحانیت از جایگاه مرجع فکری بودن در جامعه تاثیرگذار خواهد بود؟

البته این مرجع فکری بودن روحانیت در جامعه هنوز باقی است. باز هم مردم به هیچ گروهی به اندازه روحانیت اعتماد ندارند و باز هم اینها را یک گروه صادق و باتقوا می دانند.

هر مقدار روحانیت حکومتی شود از اقبال مردم به آنها کم می شود

اما روحانیت هر مقدار دولتی و حکومتی شود، تا حدودی از اقبال مردم به آنها کم می شود. درواقع روحانیت باید به گونه ای عمل کند که همیشه در کنار مردم و ناظر بر دولتها باشد و درد مردم را بیان کند. شهید مطهری و حتی خود امام در اول انقلاب معتقد بودند که روحانیون دولتی نشوند و پست اجرایی نگیرند و آن وظیفه اصلی خودشان را انجام دهند، حتی در جمهوری اسلامی همچنان در کنار مردم و بر دولتها نظارت داشته باشند، انتقاد کنند و انتقاد به معنی درستش را انجام دهند، نقاط قوت و ضعف را بیان کنند. حتی ولایت فقیه هم به معنای نظارت است و به معنی حکومت نیست، به معنی یک مدیر اجرایی نیست بلکه به معنای نظارت است که جامعه از مسیر اسلام خارج نشود. این نگاه باید حفظ شود منتها گاهی حفظ نشده و روحانیون ما وارد شدند و پست های دولتی گرفتند. این موضوع باعث می شود که بعضا بین آنها و مردم فاصله ایجاد شود.

*یعنی آن نگرانی را که شهید مطهری ۴۰ سال پیش درباره پیامدهای ورود روحانیت به سیاست داشتند الان در جامعه به شکل جدی حس می کنید؟

بله تا حدودی الان آن پیش بینی در جامعه ما محقق شده است برای اینکه اصول رعایت نشده است.

برخی هنوز از راه و فکر آیت الله هاشمی می ترسند

*آقای مطهری! در صحبت‌هایتان به تخریب‌هایی که در زمان حیات آیت الله هاشمی صورت می‌گرفت اشاره کردید، اما این تخریب ها تمام نشده و بعد از مرگشان هم ادامه دارد. مثلا در همین راهپیمایی ۹ دی امسال توهین هایی به ایشان شده بود و حتی آقای تاجگردون از توهین ها به آیت الله در راهپیمایی گچساران عذرخواهی کرده بود. پشت پرده این که هنوز هم برخی به مرده آیت الله هاشمی چوب می زنند، چیست؟ فکر می کنید این دسته نگران ادامه یافتن و زنده ماندن مرام فکری آیت الله هاشمی هستند یا ….

این قسم رفتارها نشان می‌دهد که برخی افراد هنوز از راه و فکر ایشان می ترسند و به رغم اینکه جسم ایشان موجود نیست ولی تفکر و بینش ایشان زنده و موجود است.

نظراتی که مخالف نظر ولایت فقیه است هم باید بیان شود

البته این طور حملات اساسا به نظرم درست نیست و ریشه اش هم به نوع نگاهی که برخی به اصل ولایت فقیه دارند، برمی گردد. این دسته فکر می کنند اگر کسی در موضوعی نظر متفاوتی با ولی فقیه داشت، دیگر اصلا از دین خارج شده و مستحق هرگونه حمله و توهینی هم هست که روش بسیار غلطی است. هر کسی می تواند نظر خودش را داشته باشد. حتی اگر نظرش مخالف نظر ولی فقیه باشد، او آزاد است که این را اعلام و بیان کند. خود رهبری هم روی این موضوع دو، سه بار تاکید کرده اند. نباید یک نگاه بسته ای داشته باشیم و بخواهیم به بهانه التزام به ولایت فقیه، شخصیت‌های مختلف را تخریب کنیم و فکر کنیم ولایت فقیه یعنی فقط یک نفر باید تعریف و تمجید شود و بالا برود، بقیه باید سرکوب شوند. این روش خیلی بدی است که تبدیل به نگاه برخی شده است و هرکسی بخواهد نظر جدید و حرف نویی بزند، سریعا سرکوب می شود چون فکر می کنند مزاحمتی برای ولایت فقیه ایجاد می شود. درحالی که این نگاه اصلا نگاه اسلامی نیست. معتقدم این دسته از سیاسیون باید نگاهشان به اصل ولایت فقیه را اصلاح کنند.

*آقای مطهری اساساً قائل به این هستید که آیت الله هاشمی یک مرام و تفکر سیاسی را پایه‌گذاری کردند که در دایره چپ و راست نمی گنجد، یک زمانی آقای ناطق نوری وارد این مرام فکری می‌شود، یک زمان آقای روحانی و یک زمانی حتی آقای خاتمی و سیدحسن خمینی یا حتی خود شما به ایشان نزدیک می شوید. همین مرام فکری هم تندروها را ترسانده است؟

آقای هاشمی کسی بود که اعتدال و عقل گرایی را در سیاست ترویج کرد، پای این موضوع هم ایستاد و تسلیم فشارها نشد. این یک نقطه مثبت برای ایشان است.

آیت الله هاشمی در سال ۸۸ زودتر از همه اعلام خطر کرد

مثلا نوع برخوردی که با حوادث سال ۸۸ داشت و پافشاری که در مواضع خودشان داشتند و حتی دیدید که زودتر از همه اعلام خطر کرد. حتی نامه ای به رهبری نوشتند و تاکید کردند که حمایت یکطرفه ای که در بخشی از حکومت نسبت به احمدی نژاد ایجاد شده، در آینده خطراتی دارد و آن موقع هشدار دادند. اکثر مواردی هم که در آن نامه گفت بعدا تحقق پیدا کرد. ایشان حتی اظهار نگرانی کرد که بعدا خود این گروه در مقابل رهبری خواهند ایستاد و دیدید که در واقعیت هم همین‌طور شد. یا در خطبه نماز جمعه سال ۸۸، راه حل این بحران و فتنه را بیان کردند که راهکار درستی هم بود.

اگر به حرف های آیت الله هاشمی گوش می دادند داستان ۸۸ خیلی زودتر حل و فصل می شد

آقای هاشمی آن زمان تاکید کرد که رفتار مطلوبی با منتقدان و معترضان صورت گیرد، بی جهت سخت گیری و خشونت نشود و … اگر به این حرف ها گوش می دادند به نظرم داستان سال ۸۸ خیلی زودتر حل و فصل می شد.

هاشمی می توانست همانند چتری بر سر همه جریانات سیاسی باشد

*علی رغم اینکه برخی از زاویه داشتن آیت الله هاشمی با رهبری حرف می زدند اما در مقاطع مختلف ایشان در نقطه ای قرار می گیرد که شاید بتوان اسم آن را نقطه مصلحت سنجی و مصلحت اندیشی نامید. حتی سال ۸۸ که بیشترین فاصله او با حکومت شکل گرفت باز هم رهبری اعتمادشان برای تمدید ریاست بر مجمع تکرار شد. حتی اصلاح طلبان هم از همان سال به نوعی گرد آیت الله جمع شدند. یا سال ۹۲ برخی اصولگرایان میانه رو به ایشان رجوع کردند. تفسیر شما از این بعد از شخصیت مصلحت اندیش آیت الله هاشمی چیست؟ این ناشی از شخصیت پرنفوذ و کاریزماتیک ایشان در ساختار نظام بود یا …؟

ایشان به عنوان یک شخصیت عقلگرا، معتدل و خوشفکر شناخته می شد و می توانست افراد و گروه های سیاسی مختلف را به هم نزدیک کند و چتری بالای سر همه آنها باشد. ایشان از آغاز نهضت اسلامی و پیروزی و بعد از آن در متن قضایای انقلاب بوده و دلسوز این انقلاب بود و اجازه نمی داد که افراط و تفریط شود و به بهانه آزادی بیان یا دموکراسی یا برخورد خوب با منتقدین، عده ای بخواهند افراط کنند. لذا ایشان شخصیت مناسبی بود برای اینکه در خیلی از موارد که معضلاتی برای نظام پیش می آید، بتواند برای حل آن معضل موثر باشد. طبق قانون اساسی هم حل معضلات کشور می تواند با ارجاع رهبری به مجمع تشخیص مصلحت نظام توسط مجمع انجام شود.

آیت الله هاشمی با احترام، نظراتش را حتی اگر مخالف نظر رهبری بود بیان می کرد

ایشان در مقام ریاست مجمع می توانست خیلی موثر باشد. در عین حال حرفهایش را هم می زد یعنی ابایی نداشت که در جایی ممکن است نظری مخالف نظر رهبری داشته باشد و خیلی محترمانه بیان می کرد. ضمن حفظ احترام مقام رهبری، نظرات خودش را نیز بیان می کرد. خود این یک نقطه مثبت در ایشان است. نشان می دهد که یک تصور درستی از اصل ولایت فقیه داشت که ولایت فقیه به این معنی نیست که یک نفر فکر می کند و بقیه عمل می کنند. بلکه همه فکر و اظهارنظر می کنند منتها مردم درنهایت در میان اظهارنظرها و مواضع نظر رهبری را انتخاب می کنند. ولی هیچ کس از اظهارنظر ممنوع نیست. لذا در عمل دیدیم که حرفهای خودش را می‌زند با اینکه جاهایی می‌دانست خلاف نظر رهبری است. این نقطه مثبت و روش خوبی است که باید دنبال شود.

نباید باب اظهارنظر مخالف را ببندیم

* این خصلتی است که در خود شما هم دیده می‌شود که بدون ترس نقدهایتان را مطرح می‌کنید، مزاح آن این می شود که شما هم در عصبانی کردن تندروها گاهی جا پای آیت الله می گذارید.

بله، من هم معتقدم اگر بخواهیم باب اظهارنظر مخالف را ببندیم، کار درستی نیست و به تعبیر شهید مطهری از اسلام فقط با یک نیرو می توان دفاع کرد و آن آزادی دادن به مخالفان و اظهارنظر آنها و در مقابل پاسخ به شبهات و ایرادات آنهاست. لذا ما باید یک چنین نگاهی به مسئله رهبری داشته باشیم و ولایت فقیه را پدیده‌ای مخالف آزادی و دموکراسی معرفی نکنیم. این به ضرر کشور و انقلاب خواهد بود.

*آقای مطهری! وقتی شخصیت هایی از جنس آیت الله هاشمی فوت می کنند یک نگرانی ایجاد می شود از این بابت که جای خالی این بزرگان قرار است چگونه پر شود؟ از طرف دیگر احساس می‌شود کلیت نظام در کادرسازی اهمال و کوتاهی کرده و شاید حتی یک جاهایی خساست هم در تربیت نسل جدید نشان داده است. مثل اینکه یکسری سمت ها دائما بین برخی افراد مشخص دست به دست می شود، خیلی ها نقد دارند به سمت های چندگانه آیت الله جنتی، آقای ولایتی یا حتی آیت الله آملی لاریجانی. این رویه حتی گاهی مردم را بدبین هم کرده و نگاه شان به کلیت نظام منفی شده و سؤالشان این است که چرا درها باز نمی‌شود تا بقیه هم وارد شوند؟ این نگرانی‌هایی که به خاطر جای خالی برخی وزنه‌های نظام وجود دارد چرا با کادرسازی پر نمی شود و شما این نگاه بدبینانه مردم به نوع چرخش مسئولیت ها در درون نظام را چقدر در حال هشدار و نگران کننده می بینید؟

قطعا این پدیده خوبی نیست. دو رویکرد در این باره وجود دارد؛ نخست اینکه بله کادرسازی به اندازه کافی وجود نداشته چون تصور این بوده که شخصیت هایی هستند و نیازی به این کار نیست. دوم اینکه در برخی مناصب نظر بر این است که آدم های مطیعی وارد شوند، آدم هایی که به آنها دستور داده شود و آنها هم اطاعت کنند و انجام دهند. آدم های مستقل و آزاد را کمتر می‌پسندند. والا در شرایط فعلی باز هم شخصیت هایی داریم که صالح و مناسب برای برخی مناصب هستند ولی آنها انتخاب نمی شوند چون آنها نظر خودشان را بیان و براساس آن عمل می‌کنند و ممکن است در خیلی از جاها به دستوراتی که ابلاغ می شود، عمل نکنند. لذا می بینیم که در بعضی جاها این مناصب دائم بین چند نفر می چرخد.

عدم وجود احزاب قوی عامل عدم کادرسازی در کشور است

همان طور که گفتم این پدیده خوبی نیست. یک عامل موثر دیگر در عدم کادرسازی ناشی از عدم وجود احزاب قوی در کشور ماست. احزابی که به معنی کامل کلمه حزب و اتاق فکر باشند و کادرسازی، کار فکری و کار ایدئولوژیک بکنند. همین طور فقدان کسانی مثل شهید مطهری که کادرساز بودند در اینجا حس می شود. افرادی که با همان کار تکنیکی که می کردند، برای کشور و انقلاب نیرو ایجاد می کردند. در زمان پیروزی انقلاب می بینید خیلی از کسانی که مسئولیت ها را به عهده گرفتند یا شاگرد شهید مطهری بودند یا در مجالس ایشان شرکت می کردند. همین تیپ‌های نهضت آزادی که در دولت موقت حاکم شدند، در همین انجمن اسلامی پزشکان و مهندسان جلسات فکری دو هفته یک بار داشتند که دائماً درباره مباحث و مسائل اسلامی بحث می‌شد و سخنران اصلی‌شان هم استاد مطهری بود. در واقع در طول سالها ساخته شده بودند. به جز ایشان شخصیت های دیگری هم داریم که کادرساز بودند اما الان نیستند و خلأشان حس می‌شود.

*یعنی مسئولیت اصلی در شرایط فعلی با احزاب است.

هم احزاب و هم شخصیتهای توانای فکری. ممکن است این افراد عضو حزبی نباشند ولی کادر می سازند. در شرایط فعلی هر دو کمبود را داریم.

انتقادی به ورود فرزندان هاشمی به سیاست نداشتم اما…

*آقای مطهری! ابتدای صحبت هایتان اشاره کردید که به آیت الله هاشمی به خاطر ورود اطرافیانشان به عرصه اقتصادی انتقاد داشتید. چه تفاوتی بین آقای مطهری، آقازاده آیت الله مطهری که وارد سیاست می شود با فرزندان آیت الله هاشمی که وارد سیاست می شوند وجود دارد که شما به این نقد می رسید؟ خود شما کجا مراقب بودید که از خط قرمزها رد نشود و در کجا آقازاده های آیت الله هاشمی این خط قرمزها را رد کردند که شما را به آن هشدار رسانده بود. در این دو سال بعد از فوت آیت الله یا حتی قبل از آن دیالوگی با فرزندان آیت الله هاشمی داشته اید که یک سری هشدارها را بدهید. کلیت این است که شما یا فرزندان آیت الله همه در دسته سیاسیونی قرار می گیرید که همیشه بخاطر جایگاه پدرانتان در ساختار نظام زیرذره بین هستید؟

البته من نسبت به ورود فرزندان ایشان به حوزه سیاست انتقادی نداشتم. بحثم این بود در زمانی که آیت الله هاشمی رئیس جمهور بودند این که برخی نزدیکان ایشان بعضی مناصب اقتصادی را به عهده داشته باشند برای هر رئیس جمهوری به صلاح نیست. چون معتقد بودم هر مقدار هم که این افراد پاکدست باشند برایشان حرف در می‌آورند و شایعه می‌سازند. آن موقع گفتم که صلاح نیست اطرافیان ایشان وارد این گونه مدیریت‌ها یا فعالیت‌ها شوند ولی بعد از آن که دیگر آقای هاشمی منصب اجرایی نداشت شاید خیلی مهم نبوده که نزدیکانشان فعالیت اقتصادی هم داشته باشند. اما در مورد ما فرزندان آیت الله مطهری که شخصیت اصلی در قید حیات نیست موضوع فرق می‌کند و حساسیت‌هایی که نسبت به امثال ما وجود دارد، کمتر می‌شود چون دیگر پدر نیست. ما از ابتدا هم از ورود به سیاست نهی نشده بودیم. به هر حال طبیعی است که آن حساسیت‌ها نسبت به ما و فرزندان آیت الله هاشمی در زمان ریاست جمهوری شان خیلی متفاوت می‌شود. این مقدار حساسیت در مورد ما طبعا وجود ندارد.

می گویند من فتنه گر هستم اما جنبه شوخی دارد

*البته یک زمانی، هم شما هم فرزندان آیت الله هاشمی فتنه‌گر خوانده می‌شدید، اخیراً هم که در صحن مجلس به کنایه این را به آقای کریمی قدوسی گفتید…

بله می گویند، ولی جنبه شوخی داشت البته.

*بعید است از نظر پایداری‌ها فتنه‌گر بودن شما یا فرزندان آقای هاشمی شوخی باشد(خنده)

شوخی- جدی بود.(خنده) چون ایشان بعد از نطقش گفت که من اسناد فتنه ۸۸ را به رئیس جلسه می‌دهم. برای من هم عجیب بود و گفتم یک مقدار مشکل به وجود می‌آید چون شما خودتان بنده را فتنه گر می‌دانید، حالا اسناد را دست من می دهید؟

ریاست آملی لاریجانی بر قوه قضاییه و عضویت در شورای نگهبان نوعی تداخل قوا است

*آقای مطهری! اخیراً با تصمیم رهبری آیت الله آملی لاریجانی به ریاست مجمع تشخیص و عضویت فقهای شورای نگهبان منصوب شدند. حضور آملی لاریجانی در شورای نگهبان ترس از رد صلاحیت‌ها در انتخابات پیش رو را در بین اصلاح طلبان جدی‌تر کرده است. فکر می‌کنید این نگرانی چقدر جدی است و ممکن است کفه ترازو در شورا فضا را علیه اصلاح طلبان در بعد بررسی صلاحیت ها سنگین کند؟

قبل از پاسخ به سؤال شما عرض می‌کنم این که اکنون آقای صادق لاریجانی هم رئیس قوه قضائیه است و هم عضو شورای نگهبان، تداخل قوا به وجود آورده و مخالف اصل ۵۷ قانون اساسی است و باید زودتر رفع شود. اما پاسخ سؤال شما، من از مواضع آیت الله هاشمی شاهرودی در باب بررسی صلاحیت‌ها اطلاع زیادی ندارم یا از مواضع خود آقای صادق لاریجانی زمانی که در شورای نگهبان بودند درباره مسئله صلاحیت‌ها که چه آرایی داشتند مطلع نیستم که بدانم با هم خیلی متفاوت هستند یا نیستند. بنابراین خیلی مطمئن نیستم که آیا حضور ایشان در شورا از این نظر بهتر است یا بدتر.

صادق لاریجانی آدم معقولی است و تندروی های آیت الله جنتی را ندارد

با این وجود معتقدم آقای صادق لاریجانی در مجموع آدم معقولی است و تندروی های آقای جتنی را ندارد. حتی در همین مجمع تشخیص مصلحت می‌تواند با روشی که آقای محسن رضایی شروع کرده است که به نوعی ورود در قانونگذاری و تبدیل مجمع به شورای نگهبان دوم یا مجلس سناست مخالف باشد و از این نظر باعث اصلاح این موضوع شود.

معنی ندارد مجمع وارد روند قانونگذاری شود

*یعنی شما پیش بینی می کنید که حضور آیت الله آملی لاریجانی در ریاست مجمع می تواند فضای مجمع را به مسیر درستی هدایت کند؟ چون در همین موضوع ورود مجمع به قانونگذاری برخی اعضای مجمع می گویند براساس دستورالعملی که رهبری در دور جدید ابلاغ کردند، پیش می روند.

نه، آن دستورالعمل چنین نتیجه ای ندارد. به نظرم اینها داشتند از فرصت استفاده می کردند. اصلا معنی ندارد بگوییم رهبری یک دستوری دهند و باعث شود مجمع وارد روند قانونگذاری در کشور شود. این معنی ندارد. علاوه بر این آئین نامه داخلی مجمع تشخیص نمی تواند برای مجلس شورای اسلامی الزام آور باشد. آنچه تصویب شده مربوط به داخل خودشان است. اگر بخواهد به کار مجلس تسری پیدا کند اصلا معنی ندارد و خلاف قانون اساسی است. مقصود رهبری هم از تفویض نظارت بر حسن اجرای سیاستهای کلی نظام، چنین چیزی نبوده که اینها در عمل داشتند پیاده می کردند.

ان شاءالله که باید حل شود. مثلا در آخرین اظهارنظر دبیر مجمع آمده بود که ماده یک لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را خودمان اصلاح کردیم، یعنی مصوبه مجلس را خودمان تغییر دادیم! اما این اصلا معنی ندارد و قابل قبول نیست. مجمع به هیچ وجه حق ندارد در مصوبه مجلس دخل و تصرف کند و آن را تغییر دهد. فقط می تواند بین نظر مجلس و شورای نگهبان داوری کرده و یکی را برگزیند. اینکه حتی بخواهد یک کلمه اش را هم تغییر دهد، چنین حقی ندارد. ما امیدواریم که این مشکل با آمدن آقای صادق لاریجانی حل شود.

نقش محسن رضایی در تحریف وظایف مجمع تشخیص

* از حرف‌های شما اینگونه برداشت می‌کنم که تحریف هایی را که در مسئولیت مجمع صورت گرفته بیشتر به عملکرد آقای محسن رضایی مربوط می دانید؟

بالاخره ایشان دبیر مجمع بوده و در دوره ای که آقای شاهرودی بیمار بودند، بیشتر کارها دست ایشان بوده است. بالاخره مسئولیت کار بیشتر با ایشان است و برداشت غلطی از موضوع دارند و فکر کردند چون ناظر بر حسن اجرای سیاستهای کلی نظام هستند باید اگر مصوبه ای از مجلس را منافی با یکی از این سیاستها دیدند خودشان بردارند و درست کنند!

درحالی که اصلا چنین چیزی نداریم. در این صورت مجلس اصلا فلسفه وجودی خود را از دست می دهد و از حیّز انتفاع ساقط می‌شود. یعنی ما اینجا کلی زحمت می کشیم، مخالف و موافق و اظهارنظر داریم و رأی می‌آورد و بعد که مجمع می رود دخل و تصرف در آن انجام می‌دهند. پس از همان اول به مجمع برود. این امکان پذیر نیست مگر اینکه قانون اساسی تغییر کند و مجمع تشخیص جایگاهی مثل مجلس سنا پیدا کند که بتوانند مصوبه مجلس را تغییر دهند ولی الان چنین کاری نمی توانند بکنند.

صلاحیت خبرگان رهبری را باید نمایندگان مراجع تقلید بررسی کنند

*آقای مطهری بعد از ۴۰ سال که از عمر نظام می گذرد، اصلاً نیاز به یکسری تغییرات در ساختار قانون اساسی است؟ مثل همین چیدمان مسئولیت‌ها که گاهی این اختلاف وظایف هم پیش می آید و جدا از مجمع در جاهایی شاهد هستیم.

بله یک جاهایی حتما باید تغییر بکند. از جمله در مسئله بررسی صلاحیت خبرگان رهبری که به نظر من باید به عهده نمایندگان مراجع تقلید باشد و آنها تصویب کنند که چه کسی صلاحیت دارد و چه کسی ندارد، چه کسی فقیه شمرده می شود و چه کسی نمی شود. اینکه این بررسی صلاحیت باز به دست خود شورای نگهبان است و شورا هم منصوب خود رهبری است، اشکالاتی را ایجاد می کند. بنابراین معتقدم یک جاهایی قانون باید اصلاح شود.

مجلس خبرگان کار خود را از نظارت بر رهبری به نظارت بر دولت تغییر داده

البته همین قانون اساسی موجود هم در خیلی جاها درست عمل نمی شود. مثلا مجلس خبرگان رهبری وظیفه نظارت بر بقای شرط عدالت در رهبری را دارد که بالاخره باید گاهی بررسی و سوال کنند و پاسخ بشنوند. حالا ممکن است ضرورت نباشد حتما در رسانه ها منعکس شود ولی باید بالاخره در حوزه نظارت خودشان انجام دهند و اگر سؤالی دارند مطرح کنند. نمی شود که فقط بنشینند و تعریف و تمجید کنند و ناهار و شامی بخورند و بروند. این خوب نیست. امروز مجلس خبرگان رهبری کار خود را از نظارت بر رهبری به نظارت بر دولت که کار مجلس شورای اسلامی است تغییر داده است و این خلاف قانون اساسی است.

*همین که مذاکرات مجلس خبرگان محرمانه است و خروجی هم ندارد گاهی ابهاماتی را ایجاد می کند.

بله چیزی از مذاکرات هم بیرون نمی آید ولی همین مجلس خبرگان شروع به انتقاد و نظارت بر دولت می کنند. درحالی که اصلاً وظیفه نظارت بر دولت را ندارند و این کاری است که مجلس دارد انجام می دهد. خبرگان باید نظارت بر رهبری داشته باشند. در واقع این روند، تداخل در کار یکدیگر است درحالی که خبرگان باید کار خودش را انجام دهد و مجلس هم کار خودش را. این رویه‌های اشتباه باید اصلاح شود و البته با همین قانون اساسی فعلی قابل اجراست منتها انجام نمی دهند.

مگر رهبری نیاز به صیانت دارند؟

*شاید به نوعی همان تفسیرهای اشتباه از جایگاه ولایت فقیه در بخشی از مجلس خبرگان هم وجود دارد.

تفسیر اشتباهی از قانون اساسی وجود دارد. مثلاً همین نظارت بر رهبری را صیانت از رهبری تفسیر می کنند. این تفسیر را از کجا درآورده اند؟ مگر رهبری نیاز به صیانت دارد؟ رهبری خودش جایگاه خاص و پایگاه مردمی خودش را دارد و نیازی به صیانت شما ندارد. شما نظارت بر رفتار و عملکرد رهبری باید داشته باشید تا مردم احساس کنند همه چیز طبیعی است و حالت مصنوعی ندارد و رهبری هم مثل بقیه باید پاسخگو باشند. ما مثل کلیسای کاتولیک معتقد نیستیم که حاکم در مقابل خدا پاسخگوست اما در مقابل مردم پاسخگو نیست بلکه در دین اسلام و حکومت اسلامی ولی فقیه در مقابل مردم هم پاسخگوست. نگاه طبیعی به نفع نظریه ولایت فقیه است تا اینکه بیاییم یک حالت خیلی ملکوتی به ولیّ فقیه بدهیم که به ضرر نظام و اصل ولایت فقیه است.

استقبال از پخش علنی مذاکرات شورای نگهبان و مجلس خبرگان

*آقای مطهری! چرا مسئولان ما از زندگی شیشه‌ای ترس و هراس دارند. حتی به نظر می‌رسد نگرانی‌هایی که در بحث تلگرام بوجود آمد تا حدی به شفاف شدن زندگی مسئولان در همین فضا باز می‌گشت، درحالی که شفاف شدن زندگی مسئولان در اعتمادسازی می تواند موثر باشد.

شفافیت از نظر اینکه چگونه زندگی می کنند و خانه هایشان کجاست؟

*بله مثلا همین زندگی روتین شخصی و سیاسی شان، حقوق ها شفاف باشد و… در این حالت کمتر حاشیه‌ها گریبانگیر مسئولان نمی‌شود؟ یا حتی شفاف شدن همین مذاکرات شورای نگهبان یا مجلس خبرگان می تواند یک وجهی از سیاست شیشه‌ای در ایران شود.

البته در مورد حقوق ها قانون داریم که دولت باید حقوق همه مقامات را روی سایت خود منعکس کند. یک مقدار هم دولت تعلل کرد ولی کم کم دارد این کار را انجام می دهد. ولی اینکه مذاکرات مجلس خبرگان یا شورای نگهبان هم مثل مجلس پخش شود، کار خوبی است. مردم نگاه فقها و حقوقدان ها را ببینند.

زندگی من چیز پنهانی ندارد

*خود شما از اینکه زندگی‌تان شفاف و شیشه‌ای باشد و مردم در جریان زندگی‌تان باشد هراس و نگرانی ندارید؟

نه، چون مسئله خاصی نداریم. چه از نظر مالی یا مسائل دیگر چیز پنهانی ندارم. منتها اینکه برویم تجسس در زندگی مردم بکنیم خوب نیست. ولی در حد معمول که فلان مسئول کجا زندگی می‌کند، چه خانه و خودرویی دارد یا اینکه فرزندانش کجا هستند و چه می‌کنند و آیا از امکانات دولتی استفاده می کنند یا نمی کنند، اشکالی ندارد و در این حدود خوب است.

انتهای پیام

درباره : موزیک

خبرگزاری «فارس» در گزارشی با تیتر «مجید توکلی مجرم امنیتی در جلسه شورای شهر چه می‌کند!» به حضور «مجید توکلی»، فعال دانشچویی سابق در جلسه ای با حضور اعضای شورای شهر تهران واکنش نشان داد.

به گزارش پیکز موزیک، متن گزارش خبرگزاری فارس در پی می‌آید:

مجید توکلی که در فتنه ۸۸ حین فرار با لباس زنانه دستگیر شده بود امروز به یکی از جلسات شورای شهر تهران درخصوص آلودگی هوا رفته است.

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، مجید توکلی فردی است که در تاریخ ۱۶ آذر سال ۸۸ در جریان تجمع غیرقانونی دانشجویان در دانشگاه امیرکبیر در حالی که از لباس زنانه برای فرار استفاده کرده بود دستگیر شد.

مجید توکلی در ۳۰ دی ۱۳۸۸ از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به جرم اجتماع و تبانی علیه نظام و تبلیغ علیه نظام به هشت سال و شش ماه حبس تعزیری، ۵ سال محرومیت از فعالیت سیاسی و ۵ سال ممنوعیت از خروج از کشور محکوم شد.

براساس اطلاعات موجود این فرد در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۹۲ با قرار وثیقه از زندان آزاد شد.

حالا به تازگی این فرد در یکی از جلسات برگزار شده در شورای شهر تهران و مرتبط با موضوع آلودگی هوا شرکت کرده است.

هرچند مدت حبس توکلی به مدت ۸ سال در حدفاصل انتهای سال ۹۶ و روزهای ابتدایی سال ۹۷ به اتمام رسیده است و وی آزاد است اما خوب است مسئولان شورای شهر تهران درباره علت حضور این مجرم امنیتی در جلسات توضیح دهند.

توکلی فردی است که مدت حبس خود را گذرانده است اما به هر تقدیر یک سابقه دار محسوب می‌شود و باید پرسید آیا در میان جوانان این مرز و بوم افرادی دارای تخصص مجید توکلی و فاقد سوء سابقه امنیتی برای حضور در جلسات تخصصی وجود ندارند.

انتهای پیام


درباره : موزیک

دلار امروز (سه شنبه) با افزایش انتظارات نسبت به توقف روند افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا به دلیل کند شدن نرخ رشد اقتصاد جهانی، در برابر همتایان عمده خود تضعیف شد.نگرانی‌ها از وضعیت اقتصاد آمریکا و کاهش رشد صادرات چین باعث شد شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای مهم جهانی را می‌سنجد با ۰.۱۲ درصد کاهش به ۹۵.۴۸ واحد برسد.سیم مو سیونگ، استراتژیست ارزی در بانک سنگاپور گفت: هر چند اکنون کسی تمایلی به خرید دلار ندارد اما جایگزین بهتری برای دلار نیز در حال حاضر وجود ندارد. با این حال احتمالا در ماه‌های آینده، شاهد کاهش بیش از پیش دلار خواهیم بود.جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا هفته گذشته گفته بود بانک مرکزی از صبر کافی برای اعمال سیاست‌های پولی خود برخوردار است.

در معاملات امروز، هر یورو با ۰.۱ درصد افزایش به ازای ۱.۱۴۸۵ دلار مبادله شد. پوند نیز با ۰.۳ درصد افزایش خود را به ۱.۲۹۰۱ دلار رساند.  اکنون نگاه معامله‌گران به رای گیری روز پنج شنبه مجلس انگلیس در خصوص لایحه پیشنهادی دولت برای خروج از اتحادیه اروپا دوخته شده است. دست‌کم به ۳۱۸ رای موافق برای تصویب این لایحه نیاز است و در صورتی که این اتفاق رخ ندهد، احتمال خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بدون دستیابی به توافقی مشخص با اتحادیه اروپا افزایش خواهد یافت.فیلیپ وی، استراتژیست ارزی موسسه ” دی بی اس” گفت: این احتمال وجود دارد که برگزیت تا ماه ژوئیه به تعویق بیفتد تا امکان برگزاری همه پرسی مجدد در خصوص بریگزیت وجود داشته باشد.در برابر سایر ارزها ارزش دلار در برابر همتایان نیوزلندی و استرالیایی خود بیش از ۰.۲ درصد کاهش یافت تا هر دلار استرالیا به ازای ۰.۷۲۱۳ دلار و هر دلار نیوزلند به ازای ۰.۶۸۳۳ دلار مبادله شود.

درباره : موزیک

از آنجا که یکی از اتهامات حسن آقامیری سخنران مشهور «نسبت دادن حکایات واهی و اهانت آمیز به برخی از ائمه معصومین(ع)» اعلام شده است [لینک] و این اتهام به ادعای او درباره‌ی روایتی از امام رضا ع برمی‌گردد، پیکز موزیک متن منتشر شده در روزنامه‌ی قدس (روزنامه‌ی استان قدس رضوی) در ۱۵ آبان ماه سال ۱۳۹۱ به نقل از آیت الله ابوالقاسم خزعلی را بازنشر می‌کند:

نیم نگاهی از ثامن الحجج (ع)، عامل توبه ی دو شراب خوار مشهدی بود!
ماجرایی خواندنی به نقل از آیت الله ابوالقاسم خزعلی

قدس آنلاین: همواره افراد عالم و حاضر در صحنه ی دین خاطراتی جالب از کرامات ائمه اطهار (ع)، به خصوص علی بن موسی الرضا (ع) دارند. یک نمونه از این افراد آیت الله ابوالقاسم خزعلی می باشد که نقل های جالبی در این باره دارد.

آیت الله خزعلی که در سال ۱۳۰۴ هجری شمسی در بروجرد از توابع استان لرستان دیده به جهان گشود پس از پشت سر نهادن دوران اولیه تحصیل همراه با خانواده اش به مشهد هجرت نمود و پس از چندی حضور در حوزه ی مشهد راهی حوزه ی قم و استفاده از درس اساتیدی چون آیت الله بروجردی، امام خمینی (ره)، آیت الله بهجت و… گردید. وی همچنین در جریان انقلاب اسلامی بر ضد رژیم پهلوی دوم از چهره های فعال و مبارزی بود که در راه انقلاب محکوم به سه بار تبعید گردید. وی پس از انقلاب نیز از چهره های مطرح در عرصه دین و دولت نیز بود.

وی همیشه به ذکر خاطراتی زیبا که در طول زندگی برایش اتفاق افتاده می پردازد به نحوی که مهدی صبوری یکی از آن ها را که مربوط به کرامتی منحصر به فرد از ثامن الحجج (ع) است را که از ایشان شنیده و به نقل از زبان فردی شراب است را اینگونه بیان می کند:

همیشه یِ خدا پایِ چشمان زنم کبود بود و آه و ناله اش بدرقه ی راهم! دفعه ی اولم نبود که با مشت و لگد می افتادم به جانش و هر چه فحش و بد و بیراه هم که بلد بودم نثارش می کردم. آن بیچاره هم کسی را نداشت که اَزَش دفاع کند و یا جلوی من در بیاید. طلاق هم که نمی توانست بگیرد، هم به خاطر بچه هایش و هم برای این که پناهگاهی نداشت! می سوخت و می ساخت و تنها ناله و نفرین می کرد.

راستش را بخواهید اعصاب من از جای دیگری خورد بود. قبل از روی کار آمدن انقلاب اسلامی، مشروبات الکلی به راحتی و فراوانی در دسترسم بود، اما از روزی که انقلاب اسلامی پیروز شد، حسابی رفتم توی خُماری و هر چند روز یک بار، دِقِّ دلی ام را سرِ زنم خالی می کردم. طفلکی زنم، روز روشنش شده بود شبِ تار!

اما آن روز، دیگر بی رحمی را از حدّ گذراندم و آن قدر کُتَکش زدم که خودم از نَفَس افتادم و در حالی که زنم ناله و نفرین می کرد با عصبانیت از خانه زدم بیرون. از همان دربِ منزل، چشمم افتاد به گنبد طلایی امام رضا (ع). با همان زبان لاتی و داش مشتیِ خودم گفتم:

– یا امام رضا! اگه راستی راستی امامی و حرفای منو می شنوی و اَزَت کاری ساخته اَس. یه بُطر عرق و یه گوشه ی دِنجی برام جور کن تا بعد از مدت ها، یه لبی تر کنیم و دلی از عزا در بیارم…
هنوز به سر کوچه نرسیده بودم که یکی از همپالگی هایِ قدیمی ام را دیدم که یک پلاستیک سیاه دسته دار دستش بود. مرا که دید، گُل از گُلَش شکفت و گفت:

– تو کجایی پسر؟!… هیچ می دونی کِی تا حالاس که ندیدمت؟ عیبی نداره، در عوض، سرِ بزنگاه رسیدی، معلومه که باطنت طلاست…
من هم با بی حوصلگی جواب دادم:

– چی چی باطنم طلاست؟! دست رو دلم نذار که خون خونه.
– دل دشمنت خون باشه لوطی، مگه چی شده؟
من هم سفره ی دلم را برایش باز کردم و از سیر تا پیازِ ماوَقَع را برایش تعریف کردم. البته از حرفی که خصوصی با امام رضا (ع) زده بودم چیزی نگفتم. حرف هایم را که شنید، قهقهه ای زد و با کف دستش کوبید روی شانه ام و گفت:
– دِ همینه دیگه!… وقتی میگم باطنت طلاست، خُب طلاست دیگه! کور از خدا چی می خواد؟ دو چشم بینا! فکر می کنی این چیه که تویِ این پلاستیک سیاهَس؟
– من از کجا بدونم؟
– جواهریه که این روزا نایابه، کیمیاست!
– ول کن بابا دلت خوشه، من کیمیا می خوام چیکار؟
– اما این کیمیا، دوای درد ما دوتاست! مدت هاست که آرزوشو دارم. این یه بُطر عرقه پسر، اونم چه عرقی؟! فقط میمونه یه جای دِنج که…

تا این حرف ها را شنیدم بی اختیار زدم زیر گریه! رفیقم که تا آن روز گریه ی مرا ندیده بود با تعجب پرسید:
– دِ نفهمیدم چی شد؟ مگه تو آرزوی یه بُطر عرق و یه جای دِنج رو نداشتی؟ حالا واسه چی به جای این که قاه قاه بخندی، داری زار زار گریه می کنی؟!
– راستش… راستش همین چند دَقِه قبل که از خونه زدم بیرون، چشمم که به گنبدِ طلایی امام رضا (ع) افتاد گفتم:

«یا امام رضا! اگه راستی راستی امامی و حرفای منو می شنوی و اَزَت کاری ساخته اَس، یه بُطر عرق و یه گوشه ی دِنج برام جور کن…»
با شنیدن حرف های من، اشک از گوشه ی چشمان رفیقم شُرید پایین و رفت توی سبیل های کُلُفتش. پنهان شد پلاستیکِ سیاهِ حاویِ بطری عرق را محکم کوبید توی جوی آب کنار خیابان و گفت:
– اگه این جوره، من هم توبه می کنم. امام رضا جون، غلط کردم، منو ببخش. قول میدم دیگه لب به این کثافتا نزنم…

از همان جا با چشمان گریان برگشتم به سمتِ منزل. زنگ که زدم، زنم آمد پشت در و گفت:
– کیه؟
گفتم:
– منم، در رو وا کُن که آدم شدم و برگشتم.

زنم با شنیدن صدای من جیغی کشید و سایه اش را از پشت در دیدم که افتاد روی زمین. برای اولین بار برایش نگران و دستپاچه شدم و با صدای بلند التماس کنان گفتم:
– زن، نترس، نمی خوام کُتَکت بزنم، یعنی دیگه هیچ وقت کُتَکت نمی زنم، به همین امام رضا راست می گم، دیگه آدم شدم و برگشتم…

چند لحظه بعد، سایه ی زنم را از پشت شیشه ی در دیدم که برخاست و در را به رویم باز کرد. داخل که شدم داشت نَفَس نَفَس می زد و خیس عرق بود. گفتم:
– چرا اینقده ترسیدی و جیغ زدی؟! من که گفتم دیگه نمی خوام کُتَکت بزنم؟!

گفت:
– جیغ زدن من به خاطر چیز دیگه ای بود. وقتی که تو مرا حسابی کتک زدی و رفتی بیرون، رو کردم سمت حرم امام رضا و گفتم:
«امام رضا جون!… تا وقتی که شوهرم آدم نشده نمی خوام به خونه برگرده!»

وقتی که تو برگشتی و از همون پشت در گفتی؛ «آدم شدم و برگشتم»، شوکه شدم و جیغ کشیدم و برای چند لحظه بی هوش و بی رمق افتادم روی زمین و…

انتهای پیام

درباره : موزیک

چندی پیش با اجرای فاز دوم طرح کاهش و اجباری شدن گواهی معاینه فنی برای تمام خودروها، برخی رانندگان به جای خرید کاتالیست و پاس کردن معاینه فنی، کاتالیست‌ها را با قیمتی کمتر اجاره می‌کردند و پس از پاس شدن معاینه فنی، کاتالیست‌ها را باز می‌گرداندند. موضوعی که واکنش‌های بسیاری از سوی مسئولان این حوزه را به همراه داشت؛ به طوریکه برخی‌ معتقد بودند اجاره کاتالیست بیشتر از آنکه خلاء قانونی داشته باشد، موضوعی فرهنگی است و از آن‌ جایی که کاتالیست قطعه‌ای برای جلوگیری از خروج گازهای سمی موتور ماشین است باید استاندارد باشد؛ در غیر این صورت در درجه اول به شهروندان و خانواده‌هایشان آسیب می‌رسد.موضوع کاتالیست اجاره‌ای با بهای کمتر اما این  سوال را در ذهن ایجاد می‌کند که ‌آیا تاکسی‌ها به عنوان خودروهایی که در طول روز مسافت زیادی را طی می‌کنند و  قاعدتا اصطحکاک بسیاری داشته و طبیعتا نیازمند این هستند که در سال چندین بار کاتالیست عوض کنند، آیا اقدام به نصب کاتالیست اجاره‌ای می‌کنند؟ و توقف طرح نوسازی ناوگان فرسوده تاکسیرانی و در کنار آن نیز افزایش هزینه‌های جانبی خودرو منجر به تحمیل هزینه اضافی بر رانندگان و در نتیجه افزایش تخلف در این بخش خواهد شد؟ 

مرتضی ضامنی در پاسخ به این سوال که آیا در حوزه تاکسیرانی تخلفاتی مبنی بر کاتالیست اجاره ای گزارش شده است یا خیر؟ گفت: تاکنون گزارشی در این زمینه به ما داده نشده است اما احتمال تخلف نیز وجود دارد در حقیقت می توان گفت تمام این مسائل به هزینه فایده بازمی‌گردد.وی ادامه داد: علاوه بر کاتالیست‌ها، اقلام مصرفی خودرو نیز قیمت چندین برابر دارند اقلام معیشتی نیز گران شده است در حالی که کرایه ها از ابتدای سال تغییر نکرده یعنی ما کاری کردیم که سفره‌ای کوچکتر شود و در کنار آن نیز حمایتی نداشته‌ایم. از طرفی تکلیف کردیم که بایستی هرچند وقت یکبار این کاتالیست ها تعویض شوند.مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور اضافه کرد: این کاتالیست‌ها در هر۶۰ هزار کیلومتر پیمایش بایستی عوض شوند یعنی به صورت میانگین اگر تاکسی بیش از حد کار نکند بایستی دو بار در سال کاتالیستش عوض شود. اگر قیمت هر کاتالیست در بازار تقریبا ۷۰۰ هزار تومان باشد هزینه دو کاتالیست تقریبا سالی یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان هزینه مازاد را به راننده تحمیل می‌ شود.

 وی تصریح کرد: اگر هزینه فایده مناسب باشد یقینا حوزه تاکسیرانی هم همراه خواهند شد تا این اتفاقات رخ ندهد.

به گفته ضامنی، ۱۱۶هزار تاکسی در حال حاضر وجود دارند که کاتالیست آنها باید به طور مداوم عوض شود. در حقیقت این تاکسی‌ها آماده نوسازی‌اند و حتی طی یک فراخوان همه ناوگان آمادگی نوسازی را دارند. بنابراین باید این سوال پرسیده شود که وقتی آنها این آمادگی را دارند چرا باید هزینه مازاد پرداخت کنند.وی با بیان اینکه وزارت صنعت باید در این زمینه ورود و مشکل را حل کند، گفت: به جای اینکه راننده هزینه کند و کاتالیست بگیرد همان پول بخشی از آورده راننده در فرآیند نوسازی خواهد بود. اینکه مجموعه دیگری در کشور کار خود را به خوبی انجام نمی‌دهد باعث می‌شود تا کار بر دوش تاکسی‌ها باشد.مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور اظهار کرد: خودرویی که ده سال کار کرده و اصطحکاک آن نیز بالا بوده برای گرفتن یک معاینه فنی بایستی چندین میلیون هزینه کند در حالی که می تواند نوسازی شود و این هزینه ها به عنوان آورده اولیه راننده تاکسی  برای فرآیند نوسازی باشد. در حقیقت باید دید چرا دستگاه‌ها تکلیف خود را در این حوزه به درستی انجام نمی‌دهند.وی در پایان گفت: اگر فرآیند نوسازی فعال باشد و این ۱۱۶ هزار دستگاه تاکسی در یک بازه مشخص نوسازی شوند، قاعدتا با اجرای نوسازی نیازی به انجام هزینه‌ای در حوزه تعمیرات و تعویض کاتالیست نیست. به عبارت دیگر وزارت صنعت در ابتدا باید تحویل خودرو را در طرح نوسازی تاکسی‌های فرسوده فعال نماید و پیرو آن تولید و تأمین کاتالیست را با قیمت مناسب در دستور کار خود قرار دهد.

درباره : موزیک

شفقنا نوشت: دیلی میل با پرداخت به موضوع حجاب در ایران نوشته است: یک مقام بلند پایه سیاسی ایران درخواست کرده که موضوع حجاب به رفراندوم گذاشته شود.

به نقل از دیلی میل، نایب رییس مجلس شورای اسلامی در اشاره به برقراری رفراندومی در زمینه حجاب گفته که اگر  هم رفراندومی در این زمینه صورت بگیرد، مردم به باقی ماندن حجاب رای خواهند داد.

روسری یکی از موارد پوشش زنان ایران از زمان انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ بوده، اما در سال های اخیر برخی به صورت محدود معترض به این موضوع شده اند. البته علی مطهری تنها یک اظهار نظر شخصی کرده و تاکنون به طور رسمی تلاشی برای برگزاری رفراندوم در این مورد مشاهده نشده است.

بعد از این که علی مطهری گفت که باید موضوع حجاب به رای عمومی گذاشته شود، برخی زنان با اعتراض به پیشنهاد او می گویند که مردان نباید حق داشته باشند که در این مورد که زنان باید چه پوششی داشته باشند، تصمیم بگیرند.  شکستن قانون حجاب در ایران با جریمه نقدی و دو ماه زندان تنبیه می شود. رئیس جمهور حسن روحانی که از سال ۲۰۱۳ روی کار آمده و به رویه اعتدالی شهره است یک بار در سال های آغازین ریاست جمهوریش گفته بود که وظیفه پلیس اجبار به پوشاندن موهای زنان نیست. اما در سال ۲۰۱۶ اعلام شد که در ایران ۷۰۰۰ پلیس اخلاقی به مواردی از قبیل حجاب نظارت دارند. حتی پلیس رانندگی تهران هم اعلام کرده که در سال ۲۰۱۵ با چهل هزار مورد بی حجابی در داخل اتومبیل ها برخورد شده است.

به گزارش شفقنا، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در  نشست «گفت‌وگوی دختران و پسران انقلاب با علی مطهری در زمینه حجاب» در پاسخ به سؤالی درباره اینکه چرا حجاب در ایران اجباری است؟ گفته بود: مصلحت جامعه اقتضا می‌کند که حتی کسانی که به حجاب اعتقاد ندارند، آن را مراعات کنند، اما معتقدم اگر همین حالا رفراندوم درباره حجاب برگزار شود، مردم به آن رأی مثبت می‌دهند. گرچه دلیلی برای رفراندوم وجود ندارد و دلایل حفظ حجاب در جامعه از نظر شرعی و عقلی واضح است.

این ادعای مطهری نظرات موافق و مخالف بسیاری را در فضای مجازی برانگیخت؛ شماری از کاربران فضای مجازی با اعتراض به سخنان مطهری نوشتند که او می‌خواهد حکم خدا را به رفراندوم بگذارد، بعضی از منتقدان حجاب اجباری نیز ادعای او را پیش‌داوری دانستند.

انتهای پیام


درباره : موزیک

حسین کلانی دربار موفقیت تیم ملی ایران در دو دیدار اخیر برابر یمن و ویتنام در جام ملت‌های آسیا اظهار کرد: کیفیت و کمیت تیم ملی خوب است. نباید بگوییم که ویتنام و یمن مقابل ما ضعیف بودند. درست است آن‌ها جزو تیم‌های دسته دو و سه آسیا هستند اما تجربه ثابت کرده تیم‌های ضعیف مقابل تیم‌های قوی‌تر با انگیزه بیشتر بازی می‌کنند.او با تاکید بر اینکه یمن و ویتنام مقابل ایران بد بازی نکردند، افزود: بازیکنان ما خیلی خوب بازی کردند. خوشبختانه منیت‌های سابق رخت بسته و همه برای هم فداکاری می‌کنند. دیگر مهم نیست چه کسی بهتری باشد. انسجام تیمی خیلی فوق العاده شده است.کارشناس فوتبال ایران با اشاره به افزایش قدرت گلزنی تیم ملی در این مسابقات گفت: الان متوجه شدیم که تیم ما علاوه بر قدرت دفاعی که قبلا تاکید می‌کردند، دفاعی است؛ در بخش هجومی نیز بسیار خوب ظاهر شده و شکل و ساختار مناسبی را به دست آورده است.کلانی یادآور شد: به هر حال بعد از تمام مسائلی که با کی‌روش داشتیم او الان با تیم ملی نتایج خوبی می‌گیرد. مضاف بر اینکه اعتماد به نفس تیم ملی شدیدا افزایش یافته است.

مهاجم سال های دور تیم ملی ایران اعتماد موجود در تیم را ناشی از اعتماد میان بازیکن و مربی دانست و ادامه داد: بازیکنان ما شخصیت بالایی دارند که ناشی از کارلوس کی‌روش است. نهایتا بازیکن سالاری سابق و خیلی مسائل در تیم مشهود نیست. همه می دانند باید در خدمت تیم باشند. تاکتیک و شیوه مورد نظر مربی تیم و کادرفنی اجرا کنند.کلانی در ادامه درباره تغییر ترکیب تیم ملی به نسبت بازی نخست در برابر ویتنام، گفت: کی‌روش جزو ده مربی برتر دنیا و جزو بهترین مدرسین فیفا است. نهایتا با آنالیز تیم های حریف، تیم خودش را انتخاب می‌کند. بازیکنان همه در یک سطح هستند و تفاوتی بین بازیکنان نیست. ترکیب تیم بستگی به آمادگی بازیکنان قبل از مسابقه دارد. من و شما و سایرین که از دور نظاره گر هستیم، متوجه دلایل تغییرات نمی شویم. مربیان تیم های دیگر هم متوجه نمی‌شوند.او با بیان اینکه ترکیب تیم ملی مقابل عراق نامعلوم است، افزود: ممکن است در هر بازی تغییراتی رخ دهد که شما نمی‌فهمید. مشخص نیست در بازی با عراق چه کسی به میدان می‌رود و نهایتا همه لیاقت بازی را دارند.

این کارشناس فوتبال در پاسخ به این سوال که با توجه به شرایط ایران و عراق، چه سرنوشتی را برای این دیدار متصور است، گفت: کلا هر بازیکن و تیمی که وارد زمین می‌شود، به این فکر نمی‌کند که چه نتیجه‌ای بگیرد. فقط به فکر برد است. اگر مربی تیم هم بگوید امروز ملاحظه کنید و کمتر به آب و آتش بزنید، بازیکن به محض ورود به زمین همه چیز را فراموش می‌کند. من تجربه خودم را می گویم که وقتی وارد زمین می‌شدیم، همه چیز را فراموش می‌کردیم.بازیکن سابق تیم ملی و پرسپولیس گفت: عراقی‌ها چهار سال قبل ما را در پنالتی بردند و برای خود بازیکنان پیروزی در این دیدار نقطه عطفی است که احساس و غرور جریحه دار شده خود را التیام ببخشند. تنها چیزی که مردم را در این دوره زمانه، خوشحال می‌کند، همین بازی ها است.

درباره : موزیک
صفحات سایت