پیکز موزیک | دانلود آهنگ


چهار شاعر بزرگ
او در ادامه به چهار شاعر قرن بیستم اشاره کرد و اینکه «این چهار نفر از جهاتی خیلی به هم شبیه اند. اگرچه احتمالا دور از هم و بی‌خبر از هم بودند، پابلو نرودا، لویی آراگون، ناظم حکمت و احمد شاملو. همه چپ‌گرا بودند. شاملو از حزب‌ توده برید اما از سوسیالیسم نبرید. پای اعتقاداتش ماند. هر چهار شاعر، عاشقانه های بی‌نظیری داشتند.» بابک احمدی همچنین درباره قدرت ادبیاتی شعر شاملو گفت: «هیچ شاعری بعد از نیما به جز شاملو وسعت زبان فارسی را نمی‌شناخت. شاملو ساختار دستوری جدیدی در شعر ایجاد کرد و دانش عظیمی از ادبیات کلاسیک فارسی داشت.»

جامعه شعر را پس می‌زند

این منتقد هنری همچنین تاکید کرد: «الان هم شاعران خوب کم نداریم اما جامعه شعر را پس می‌زند و شعر نمی‌تواند نقش اجتماعی خود را ایفا کند.» او در مورد اهمیت شعر ناظم حکمت نیز گفت: «شعر ناظم حکمت چنان به زبان مردم نزدیک بود که در روستاهای ترکیه شعرهایش را از بر می‌خوانند و گمان می‌کردند که از نسل‌های پیشین به آن‌ها رسیده است.» در این مراسم سیف‌الله صمدیان نیز با عکس‌هایش حاضر بود. عکس‌هایی که از سال ۷۰ گرفته شده و حالا در قالب نمایشگاهی در کنار مراسم چهارمین جایزه شعر شاملو پیش روی مخاطبان قرار گرفته است.

سیف‌الله صمدیان 
همچنین در این مراسم فیلم کوتاهی از عکس‌های سیف‌الله صمدیان نمایش داده شد. تصاویری که با مجوز ایشان در ویدیوی یورونیوز از آن استفاده شده است.
برندگان جایزه امسال
در مراسم پایانی چهارمین دوره این جایزه که روز چهارشنبه، ۲۱ آذرماه در کانون زبان پارسی برگزار شد مجموعه شعر «خط سیاه، متروی لندن» سروده علیرضا آبیز (کتاب فانوس) به عنوان برگزیده معرفی شد. همچنین «اسفندیاری در چشم چپ» سروده آنا رضایی (نشر هشت)، «نامه‌هایی از کازابلانکا» سروده شهریار بزرگ‌مهر (انتشارات آنیما) و «بی‌نظمی» سروده آرمین یوسفی (نشر چشمه) به عنوان آثار شایسته تقدیر معرفی شدند.


 

جایزه شاملو را موسسه الف.بامداد برگزار می‌کند. مؤسسه فرهنگی پژوهشی الف. بامداد به مدیریت سرپرستان آثار احمد شاملو، آیدا سرکیسیان و ع. پاشایی، برای نظارت بر چاپ و انتشار آثار، راه‌اندازی خانه موزه بامداد، دیجیتالی کردن کتاب کوچه و دیگر امور مرتبط در پاییز ۱۳۹۰ تأسیس شده‌است. این موسسه از سال ۱۳۹۴ جایزه شعر احمد شاملو را برگزار کرده و کتاب شعر برگزیده سال را انتخاب و معرفی می‌کند. نشرچشمه، موسسه انتشارات نگاه، انتشارات مازیار، کتاب پارسه و نشر ثالث امسال از برگزاری چهارمین دوره جایزه شعر شاملو حمایت کردند.

درباره : موزیک